- 1,500,000 AMD from geologists to Hayastan All Armenian FundThe staff of the Institute of Geological Sciences of the National Academy of Sciences of the Republic of Armenia expressed wish and raised funds to support our army
- Conference “Sustainable Water Resource Management in Regions with Heavily Overexploited Aquifers under Consideration of Regional Impacts of Climate Change” (“TC-WaterUse”).Institute of Geological Sciences of the National Academy of Sciences of Armenia, together with Helmholtz Centre for Environmental Research GmbH – UFZ and Technical University Darmstadt, with the support of German Ministry of Education and Research (BMBF), organizes the Conference „Sustainable Water Resource Management in Regions with Heavily Overexploited Aquifers under Consideration of Regional Impacts of Climate Change” ("TC-WaterUse").
- A meeting of 054 Dissertational Council26th February, 2019, at 13:00, a meeting of 054 Dissertational Council will take place.
- Paleontological Field SchoolThe annual Paleontological Field School for students from universities/academic institutions will be organized in collaboration with the Institute of the Geological sciences of NAS of Republic of Armenia and the JURASSICA Museum (Switzerland)